Потплатени Роми во Врање гласале за погрешен кандидат, изборите поништени

Голем скандал се случи на изборите во Врање. Таму во неделата покрај парламентарните избори се одржаа и локални. Група на Роми за кои постојат сомнежи дека биле потплатени од владејачката СНС да гласаат за нивниот кандидат на локалните избори.

 

Но, тие се збуниле и гласале за бројот 4 на ливчето наменето за парламентарните избори. Таму се наоѓал кандидатот од партијата на Унгарците.

 

Работата е во тоа што во Врање има само шестмна гласачи со унгарско потекло. Тоа им станало сомнително кога се броеле гласовите па затоа владејачката партија поднела приговор кој бил прифатен.

 

Следната недела на три места во Врање и околината ќе се повтори гласањето.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 277 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот