Романија: До 10 години затвор поради говор на омраза кон Ромите

Романскиот претседател Клаус Иоханис го одобрил законот замислен како „ спречување и борба„ против злосторства од омраза насочени кон ромската заедница.

Законот е насочен кон вербално или физичко искажување на имраза кон оваа заедница.

Опфаќа низа казнени дела вклучувајќи и членот 6 кои вели декатие кои ќе буидат прогласени како виновни за „потикнување и предизвикување„ а на антиромските организации им се заканува затворска казна до 10 години , пренесуваат романските медиуми.

Како што стои во описот на законот антиромското однесување преставува перцепција на Ромите низ вербална или физичка манифестација , која е мотивирана од омраза кон Ромите  и е насочена кон нив.

 

Link: http://www.portal-udar.net/rumunija-do-10-godina-zatvora-zbog-govora-mrznje-prema-romima/

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 330 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот