Мрежата за трајни и системски решенија подели 300 пакети со хигиенско заштитни средства на социјално ранлива категорија на ромски семејства

Во рамките на одбележување на 8-ми Април - Светскиот ден на Ромите, Мрежата за трајни и системски решенија за Ромската заедница заедно со Владата на РС.Македонија, спроведоа акција на делење на пакети во кој имаше хигиенско заштитни средства за социјална ранлива категприја граѓани од ромската заедница.

Беа поделени 300 пакети во места населени Роми на територија на градот Скопје. Акцијата беше спроведена од аспект на мал придонес во борба против пандемијата со Ковид 19.

Ова беше сам мал гест од страна на Мрежата за трајни и системски решенија заедно со Владата за скромен придонес кон ромската заедница, поповод овој ден.

 

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 168 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот