Проект за продолжување на „Џон Кенеди“, ќе се уриваат куќи во Топаана за излез до амбасадата на САД

Улицата “Џон Кенеди“ во Чаир ќе се поврзува со Пластичарска. Планот е да излезе кај амбасадата на САД на Кале. Град Скопје започна постапка за подготовка на проект за нова улица која ќе минува низ ромското маало - Топаана.
Проектот предвидува улицата да има 4 коловозни ленти, по две во секој правец. За реализација градските власти треба да урне и да изврши експропријација на неколку куќи.

Ромите од Топаана реагираат и се против овој план напоменувајќи дека ова маало е најстаро Ромско маало во Европа.

„Топаана постои одамна, ние сме стари скопјани, нема да дозволиме тоа да се случи. Ќе почнеме со штрајк. Овој дел никој не го гледа, за Топаана никој не се грижи“, реагираат жителите.

Проектот предвидува работните активности да почнат кај што се вкрстуваат улиците Џон Кенеди и Македонска- Косовска бригада до булеварот Никола Карев. Жителите беа малку информирани за овој проект кој се очекува да почне со реализација следната година.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 272 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот