Срамни закани упатени кон ромските деца: Распишана потерница и случајот е во надлежност на Јавното обвинителство во Шабац

Заштитникот на граѓанските  права утврди, во постапката за контрола на работата на надлежните органи, дека Министерството за внатрешни работи идентификувало и поднело кривична пријава против лице кое објавувало пораки од омраза и повици за насилство врз ромските деца на социјалните мрежи и дека надлежниот суд издаде налог за тоа лице и одреди притвор во отсуство.

Според Министерството за внатрешни работи, полициските службеници поднеле кривична пријава до Основното јавно обвинителство во Шабац во отсуство поради сомнение дека сторил кривично дело повреда на законот поради расна, верска, национална или друга припадност од член 174 од Кривичниот законик.

Заштитникот на граѓаните од Обвинителството Шабац бил известен дека по приемот на кривичната пријава, а по повод дознавањето за недостапноста на осомничениот до државните органи, до Основниот суд во Шабац е поднесено барање за притвор, кој нареди потерница.

 

Link: https://www.srbijadanas.com/vesti/hronika/sramotne-pretnje-upucene-deci-romske-nacionalnosti-raspisana-poternica-slucaj-u-nadleznosti-ojt-2021-06-29

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 621 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот