„ Бев аргат, а сега сум газда„ Градимир отсекогаш сакал и Ромите да имаат еднакви шанси ако и другите

Пред една година, група млади Роми го основаа „Ромскиот тим“ за да им помогнат на најранливите за време на пандемијата. Покрај испораката на потребната храна, тие организираа и еколошки акции, но примарна цел е едукација на Ромите. Единствената ромска земјоделска фарма во Чачак ја води Градимир Радосавлевиќ, кој покрај овоштарството се занимава и со трговија и активизам, а особено за Ромите да ја разберат важноста на образованието.

- Сега да не кажувам дека сум газда на овој имот, но бев и слуга и секогаш велам од слуга до шеф - вели Градимир Радосавlевиќ, претседател на граѓаните здружение „Ромски тим “ од Чачак.

Градимир  има намера со личен пример да покажат дека соништата можат да се остварат. Семејствата се нивна основа и со „Ромски тим“, кој собира околу двесте млади луѓе, велат дека градат подобра иднина.

 

Link: https://www.blic.rs/slobodno-vreme/vesti/bio-sam-i-sluga-a-sada-sam-gazda-gradimir-je-zeleo-da-svi-romi-imaju-jednake-sanse-i/963h9z0

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 419 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот