Извештај на Независната комисија за Католичката црква во Франција: Близу 3.000 педофили во црквата

Помеѓу 2.900 и 3.200 педофили имале некои позиции во Католичката црква од 1950 -тите, според наодите од независна комисиска истрага за Француската католичка црква.

Извештајот, според euronews.com, откри шокантни податоци за сексуална злоупотреба на деца.

Извештајот на комисијата, во која беа и архивите на црквата, судот и полицијата, како и разговори со сведоци, ќе биде објавен утре, но некои детали веќе се обелоденети во јавноста.

„Тоа е болно поради фактот што жртвите страдаа. Што се однесува до злоупотребата, се срамам, не можам да разберам “, рече француски надбискуп на Римокатоличката црква.

Комисијата беше формирана во 2018 година од Бискупската конференција на Франција како одговор на зголемениот број тужби за сексуална злоупотреба.

Откако беше отворена доверлива телефонска линија на почетокот на истрагата, тие почнаа да примаат илјадници пораки од јавноста. Две и пол години подоцна, добивме извештај од 2.500 страници, вели Жан-Марк Ови, кој ја предводеше комисијата.

Се очекува претставниците на жртвите да бидат присутни кога извештајот ќе биде официјално објавен утре.

Во јуни, поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, рече дека кризата за сексуална злоупотреба на Католичката црква е „глобална катастрофа“.

 

Link: https://www.danas.rs/svet/gotovo-3-000-pedofila-u-crkvi/

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 522 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот