Доктор во Словачка одби третман на ромско дете, бидејќи неговата мајка не беше вакцинирана, набргу потоа детето почина

Телевизискиот канал Марказа во Словачка објави дека четиригодишно момче Ромско починало по напад на астма во Јаровнице у Сабинова, Словачка. Пред нападот, локален лекар одби да го лекува бидејќи неговата мајка не беше вакцинирана против СОВИД-19.

Детето, по име Петар, долго време се лекуваше од астма и беше хоспитализирано поради тоа повеќе од еднаш. Два дена пред да почине, неговата баба ја однела кај локалниот педијатар, која била вакцинирана.

Лекарот одбил да ја пушти бабата во собата за консултации и го прегледал Петар без таа да биде присутна. За момчето беа пропишани лекови, но тој не се подобри.

Мајката на Петар се вратила на лекар со него два дена подоцна. Педијатарот одби да го лекува Петар бидејќи неговата мајка не беше вакцинирана против СОВИД-19.

 

Link http://www.romea.cz/en/news/world/doctor-in-slovakia-refuses-treatment-to-romani-toddler-because-his-mother-was-unvaccinated-he-died-shortly-thereafter

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 432 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот