Претставата има за цел да го намали анти-циганизмот во Финска

Ромите се најголемата етничка група во Европа, исто така и најдискриминирана. Во кината ретко се кажува на сцената за предрасудите кон Ромите, за нивните животи, обичаи, заедница или проблеми во рамките на етничка група. Претставата на фински јазик „Црно, поцрно, ромско“ (Муста, Мустемпи, Романи), напишана и режирана од Елина Изара Оликаинен, отвора лична и историска перспектива за финските и романските Роми. Претставата зазема силен став. Има многу документарни сознанија за Ромите, историја која датира од 17 век и секојдневни средби од различни децении до денес. Режисерот сака да ја прекине потресната тишина со каков расизам се соочуваат Ромите во Европа, исто така, во денешно време.

 

Директорката и нејзиниот тим направија внимателна работа во позадина: Директорот ги прочита извештаите за истражување на Ромите на FRA, интервјуираше бројни ромски експерти, носители на одлуки и организации, како и Роми во Финска и Романија. Покрај режисерот, половина од актерите припаѓаат на етничките малцинства. Додека се чита извештајот на ФРА, Одата на радоста на Бетовен, официјалната химна на ЕУ, игра во позадина - и облечени во јакни украсени со знамиња на Ромите, група луѓе полека ги влечат шаторите покриени со платно со знаме на ЕУ, како што е сликата на Илја Репин, Barge Haulers. на Волга. 80 % од европските Роми живеат под прагот на нивната земја во опасност од сиромаштија; секој трет Ром живее во домување без вода од чешма; секое трето ромско дете живее во домаќинство каде што некој спиел гладен барем еднаш во претходниот месец.

 

Театарот љубовници во Пори слави 30 години од своето постоење. Неговата изведба е дијалог што го одзема здивот со публиката. Секоја сцена која брзо се менува осветлува нова перспектива за анти-циганизмот и играта силно напредува без расположенијата да престанат. Гледачот се одржува буден. Публиката живее со претставата и актерите понекогаш ја земаат публиката на пр. нудејќи шампањ и предјадења во првиот ред и делејќи реклами за да добиете понуди за работа. Фактите и неколку видео интервјуа се испреплетуваат со разиграните епизоди.

 

Силните видео интервјуа на европратеничката Сирпа Пјетикшинен и Марја Пентикшинен, директорка на Институтот acакон, се проектирани на задниот wallид на театарот. Пиетикшинен наведува дека владеењето на правото нема да се спроведе во случајот на Ромите кога тие биле протерани од нивните домови, а основните права на работа и образование исто така им биле одземени. Сиромашните Роми од Романија и Бугарија дојдоа во Финска за да заработат скудно за себе и за своите деца преку повремени работни места како што е продажбата на списанието „Големото издание“ (Исо Нумеро). Романска ромска мајка која проси на мразот на улица вели дека не може ниту да го каже името на своето дете кога и недостасува детето толку длабоко.

 

Претставата содржи важни основни информации за историјата на Ромите. Законот за бесење на Шведската империја и приближно 1,5 милиони Роми жртви од холокаустот на нацистичка Германија се паметат. Не е познато, дека финските Роми беа убиени во концентрациони логори за време на Втората светска војна, но театарскиот тим отпатува од Талин со локален воз до спомен обележјето на жртвите од концентрациониот логор Клоога и откри дека илјадници Роми биле убиени таму. Во Финска, Ромите се бореа заедно со другите во Втората светска војна, но по војната, дискриминацијата кон Ромите започна како и досега.

 

Претставата е смела, уметнички бескомпромисна и предизвикува многу мисли - не заборавајќи на хуморот и лудилото на животот. Има многу страдања, но и смеа, топлина, танцување и импулс - искреност и самоиронија, пред кои гледачот треба да се сретне и да ги преобликува своите перцепции за ромската култура. Во претставата се кажува и скриено потекло. Протагонистот опишува како секогаш се борел со својот ромски идентитет; тој сумира дека е „Белец одвнатре, Ром од страната на таткото“.

 

Анти-циганизмот е очигледен во кратките и остри стакато-сцени на претставата, кои се вешто ритмизирани. Романсите меѓу Ромите и не-Ромите не се прифаќаат лесно. Финските Ромки и жени се идентификуваат врз основа на традиционалната облека, а чуварите често ги следат во продавниците и не се служат секогаш. Во Европа, услугите се полоши отколку во Финска и десетици луѓе дури и умираат секоја година како резултат на насилство од властите, пример од Северна Македонија.

 

Претставата ги прави познати ромските знамиња и одлуката на Министерството за внатрешни работи на Финска на 8 април 2021 година дека Меѓународниот ден на Ромите е генерален ден на обележување, кога е можно да се подигне ромско знаме на столбот. Претставата завршува со ромската химна zeелем, zeелем во изведба на Есма Реџепова, ромска пејачка од Северна Македонија. Химната на Ромите се одлучи на основачкиот состанок на Меѓународната ромска унија - ИРУ, пред педесет години, на 8 април 1971 година, кога ИРУ одлучи за горенаведените три ромски симболи.

 

Висококвалитетна театарска претстава.

 

Trailer: https://youtu.be/Av12a0LxFxM

 

Црна, поцрна, ромска. Театарот на oriубовниците Пори. Сценарио и режија на Елина Изара Оликаинен, сцена и костими на Мирка Нирхинен, кореографија на Хели Кескикалио, фламенко на Марија Каусе, дизајн на звук и осветлување на Јоханес Вартола, видео запис на Кале Куисма. Главните улоги ги толкуваат: Јасмин Ахсанулах, Хенрик Хамарберг, Каи Танер и Оути Вуориранта.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 462 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот