Бујановац, Србија: На 70 ромски деца на новогодишна забава поделени пакети од анонимен естраден уметник

На 3 јануари 2024 година во Бијабовац по неуспешните обиди да се добијат новогодишни пакетчиња за децата од ромската заедница од Бујановац, кои присуствуваат на подготвителната предучилишна програма, естраден уметник контактирал со учителката Шуки Демировиќ и донирал 70 пакетчиња во вредност од 46.400 динари.

Како што се приближуваше Новата година, побаравме помош за пакетите, но си го изгубивме времето. Напишавме на адреси на неколку хуманитарни организации, но за жал никој не сакаше да им помогне на децата Роми во Бујановац - вели за Бујановачки портал, воспитувачот Шуки Демировиќ, кој не контактираше преку апликацијата Јава Бујановачки.

По неуспешните обиди да ги израдува најмалите од својата заедница за празниците, Демировиќ конечно доби убава вест.

- Прво не контактираше организацијата ИДЦ од Белград, чии членови ни рекоа дека можат да помогнат со донирање обувки за деца. Следниот ден добив повратна информација од еден естраден уметник, кој можам да кажам дека е голем хуманитарец и човек со големо срце, кој подари 70 пакетчиња, но сакаше да остане анонимен - објаснува Демировиќ.

Според него, вредноста на пакетот е 46.400 динари.

- Би сакал да ја искористам оваа прилика да му се заблагодарам на нашиот донатор, во име на децата, родителите, наставниците и директорот на училиштето. Воедно на сите им ги честитам Новата година и новогодишните празници - вели Демировиќ за порталор. Бујановачке.

Link: https://bujanovacke.co.rs/2024/01/03/poznati-estradni-umetnik-obradovao-romske-malisane-u-bujanovcu/?fbclid=IwAR2blKtu1FcgrVKoMzXtozCwuN69El5CWmNgzDIK1E16XYM-6dzLlByLxC8

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 258 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот