Куршумлија, Србија: Ситуацијата се уште е тешка и неизвесна, лекарите во Ниш се борат за животот на девојчето кое беше повредено на вртелешката во Куршумлија

Како што јавија српските медиуми, на 8 мај околу 13 часот на саемот во Куршумлија пукна вртелешка полна со деца. Повредени се 13 деца, од кои ова девојче, најтешко повредено, истиот ден околу 15 часот и 30 минути во придружба на лекар од Брза помош од Прокупље било донесено во УЗ УКЦ Ниш. По примарна здравствена заштита и врз основа на итната дијагностика извршена во ЗЦ во Прокупље, констатирани се тешки неврохируршки повреди. Пациентката веднаш била хоспитализирана на Клиниката за интензивна нега и поради нејзината моментална животозагрозувачка состојба била интубиирана и се наоѓа во медицински индуцирана кома - соопштија од Универзитетскиот медицински центар Ниш, по приемот на тешко повреденото девојче. .

Директорот на Универзитетската болница Ниш, д-р Зоран Перишиќ, на 9 мај изјави дека за повредите со кои се здобила 12-годишно девојче од Куршумлија тогаш не било потребно активно хируршко лекување. Тој изјави дека евидентно е дека има повреди на мозокот, дека детето е на апарат за дишење и дека се прави се за да се стабилизира нејзината состојба, по што ќе се направи најдобра проценка за нејзиното понатамошно лекување.

По инцидентот, министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ соопшти дека Јован Недељковиќ, закупецот на парцелата и Зоран Љубомировиќ, сопственикот на вртелешката се уапсени поради основано сомнение дека сториле тешко кривично дело против општата безбедност. . По рочиштето во обвинителството и судот им е одредена мерка притвор.

Останатите деца се здобиле со полесни повреди и се на домашно лекување.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 112 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот