Жените од Шуто Оризари повторно останаа без гинеколог

Седум дена жените од Шуто Оризари немаат матичен гинеколог во општината. Со заминувањето на единствениот лекар за репродуктивно здравје, велат, се враќаат една деценија назад, кога и почнала нивната борба за основен пристап до услуги од овој тип.

 

Над 8.000 пациентки во единствената гинеколошка ординација во Шуто Оризари, веќе една недела наидуваат на затворена врата. Велат, затекнале известување без претходна најава дека докторката Влјолца Мбјара заминува да работи во населбата Ченто. Од Иницијативата на жени- ромки порачуваат дека имаат право на еднаков и непречен пристап до услуги за репродуктивно здравје.

 

Досегашната лекарка пред три години дојде од Албанија. Беше назначена од Министерството за здравство и добиваше субвенции зашто немаше заинтересирани гинеколози да работат во оваа средина. Ваквиот третман, во општина со доминантно ромско население претставува дискриминација, велат граѓанските активисти. Го прашаа министерот за здравство, дали има решение за овој горлив проблем. Доколку не се изнајде брзо решение, предупредуваат за несакани последици врз репродуктивното здравје на жените од Шуто Оризари.

 

Се огласи и министерот за здравство, Венко Филипче. Вели дека лекарот сам решил да замине. Разговара со неколку институции за да се види дали може да се обезбеди гинеколог по системот на ротација, а во случај да не може, тој најави дека ќе се обезбеди буџет за дополнителна стимулација, со програмата на Министерството за здравство.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 361 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот