Четири години од смртта на првиот ромски пратеник во Собранието на Македонија Фаик Абди 

Фаик Абди е роден во Скопје на 2 март 1937. Имаше завршено средно образование, а потоа работеше како советник во секторот економија и план во фабриката за хартија „Комуна„ во Скопје. Инаку бил одборник во градското собрание на Скопје и пратеник во Собранието на СРМ од 1969 до 1974 година. Во самостојна Република Македонија имаше два мандати како пратеник од 1990 до 1998 година. Повеќе години беше претседател на КУД „Пхралипе„ од Скопје како и основател и Претседател на Првата ромска политичка партија ПЦЕРМ. Инаку Фаик Абди беше дел и учесник на првиот ромски Конгрес во Лондон во 1971 година. Почина на 2 октомври 2016 година.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 607 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот