Видео од погреб во Сомбор направи хаос на социјалните мрежи

Обичаите кои се почитуваат за време на погреби варираат од поднебје до поднебје, но оној кој е забележан во Сомбор, може да се окракатеризира како еден од најнеобичните.

На ФБ беше објавено видео од погребот на извесна Ката, која беше испратена во својот вечен дом со трубачи, песни, игри и скокање околу ковчегот.

Реакциите беа поделени, а се огласи и оркестарот кој беше ангажиран за овој погреб.
„Не повикаа и ние дојдовме, кај унгарските Роми, ова е обичај. Ние дојдовме си ја завршивме работата и тоа беше тоа„

Веднаш се поведе дискусија и полемика во врска со овој настан на ФБ, без разлика дали е тоа некој обичај или пак желба на самиот покојник.

-Мислиме дека нема врска со нацијата дали е Ром или Србин, најверојатно доа била последна желба на покојникот да биде испратена со музика, и желба или аманет секој може да остави , и не е потребно навредување на национална основа. велат дел од коментарите на ФБ.

Други коментари беа со хумор како например: - Кога ќе умрам и мене вака да ме испратите. Журка музика. Само немојте врз ковчегот да седите, за да не ме занесе атмосферата па ќе станам.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 99 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот