Српските медиуми трачарат: „Шабан Шаулиќ се повампири„

Фолк ѕвездата Шабан Шаулиќ кој загина на 17 февруари во сообраќајна несреќа во Германија беше погребан без никакви верски церемонии на 22 фебруари, неговите пријатели коментираат без разлика на градските власти што одлучиле да го погребаат во Белград, желбата на Шаулиќ беше а и секогаш говорел дека сака да почива покрај гробот на неговата мајка Илдузе, која е погребана според муслиманските обичаии.

Смртта беше брза и неочекувано, а Шабан неговата желба на сопругата и нејзините деца најверојатно не и ја кажал. Тие донесоа одлука на погребот да не викаат ниту попови, ниту оџи. Организираа граѓански погреб со три хармоникаши и песната „Не плачи душо“.

Инаку, сеуште не поминаа 40 дена од неговата смрт, според верските верувања за душата да си го пронајде мирот, а во семејството на славниот пејач и во соседството завладеа паника. Во семејната куќа на пејачот во текот на ноќта го гледаат гледаат Шабан како шета, пали и гаси светла, а потоа седи на трпезаријата во темно каде што најчесто одмарал и го гледал Дунав.

Некои медиуми веќе објавија дека „Шабан се повампирил“, притоа пренесувајќи ги изјавите на комшиите кои панично бараат помош од попови и исцелители.

-Сите сме во шок, за тоа со денови зборуваме. Никој од семејството на пејачот не доаѓа во куќата веќе 10-тина дена. Или не смеат или се обидуваат да го решат овој проблем со оџи и попови, изјави за белградските медиуми соседа на покојниот пејач.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 207 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот