Дали Елвис Присли е со ромски корени ?

Еден амеркански магазин тврди дека Елвис Присли е со ромски корени, информира британскиот весник Дејли мејли.

Според магазинот "Gypsy Roma Traveller", далечните роднини на Присли беа Роми и живееа во Германија . Тие на почетокот од 18 вел емигрирале во САД . Истиот магазин наведува дека моминското презиме на мајкаму на Присли беше Смит, и како што се наведува во текстот „тоа презиме беше често помеѓу британските Роми„

Инаку еден од експертите и истражувач на ромската култура и писател Дејвид Елтир вели дека Елвис Присли ниту еднаш не го спомнал своето потекло што остава простор на сомнеж, дали Елвис сакал намерно да го сокрие тој факт, или пак навистинa корени над 300 години се веќе заборавени?

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 451 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот