Првата српска ромска оперска пеачка Наташа Тасиќ Кнежевиќ во 2012 прогласена за најистакната ромска жена во светот

Наташа Тасиќ Кнежевиќ е прва српска ромска оперска пеачка која е со редовен ангажман во Наридниот театар на Србија во Нови Сад.

Оваа Белграѓанка студираше Факултет за транспорти долги години пееше во хорот на Црквата Св Ѓоргија , се додека на го сретнала Јован Чирилов кој и го препознал талентот , и со помош на принцезата Јелисавета Караѓорѓевиќ се запиша на академијата на уметности во одделот -соло пеење.

Веднаш потоа беше работно ангажирана во Српскиот Народет Театар од Нови Сад.
нејзиниот цел живот преставува броба против предрасудите и дискриминацијата.

Инаку за Наташа велат дека таа е ромска кралица на оперското пеење со кристално јасен тон , светла боја на гласот и на секој настап од прва ја освојува публиката.

Инаку во 2012 година ОЕСС ја прогласија Наташа како една од
најисталнатите ромски жени во светот која одржа и свој значаен говор во Советот на Европа.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 600 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот