Владата на Србија со нов закон: Музичарите потребно е да имаат лиценца и потпишан договор со угостителите. Казните се дебели

Ако правите свадба и ангажирате оркестар без лиценца, , газдата ќе плати казна!

 

Естрадните уметници, музичари и пеачи не ќе можат да имаат настапи по угостителски објекти и други веселби, не ќе можат да настапуваат доколку нема договор за работен ангажман, е најновата одлука на Владата на Република Србија.

 

Новиот закон стапува на сила после 1 август 2020 година. Инаку казните се до 2.500 евра!

 

Организаторот на веселбата , например младоженецот кој ангажирал оркестар за свадба . може да биде казнет парично доколку ангажира оркестар без лиценца, а на сопствениците на локалите им се заканува и затворање на објектот.

 

Работодавачите кој нема да ги испочитуваат одредбите од законот ќе мора да плати пенали од околу 70 -80 евра во случај да ангажирал музичар без лиценца , и ако се ангажирани без претходно направен писмен договор казните се движат од 150  до 2.500 евра.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 117 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот