НРЦ со проект за поддршка на жени кои преживеале насилство

Мал е бројот на жени кои пријавуваат насилство, покажува извештајот  „Достапност и пристап до услуги за поддршка на жени и девојки Ромки коишто преживеале насилство во Кичево, Куманово, Велес, Прилеп, Кочани и Штип“,кој деновиве беше презентиран од страна на Националниот ромски центар во Куманово.

Проектот се спроведува со поддршка на Европската Унија, како дел од регионалната програма на UN Women. Истражувањата од терен покажале дека сосема малку жени од различни причини не пријавуваат насилство.

Според податоците 15 жени од Куманово побарале и добиле правни советувања во НРЦ.

На презентацијата на проектот присуствуваа претставници на локалните институции, установи, невладини организации.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 454 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот