БиХ: Невладиниот сектор предупредува - Зголемено питачење, децата ги издржуваат родителите

Невладиниот сектор во БиХ бележи зголемено питачење по улиците во последните месеци. Тешките услови за живот дополнително се влошија од пандемијата, и како една од главните причини тие наведуваат недостаток на проекти што ќе им помогнат на Ромите во секојдневниот живот, чија реализација беше запрена од вирусот. Ова го потврдува и Самед Османовиќ, од ромската асоцијација за живина. Османовиќ вели дека во последната година и неколку месеци немале проекти што би можеле да помогнат на ромската популација:

- Секако, питачењето е забрането со закон, особено кога станува збор за деца, но сега тоа се засили. Не само што влијаеше пандемијата, тие продолжуваат да молат затоа што никој не се грижеше за луѓето. Некое време, работата беше завршена и беше подобро, но како што сега никој не обрнува внимание, присуството на улица се зголеми.

 

Link: https://www.portal-udar.net/nevladin-sektor-upozorava-pojacano-prosjacenje-djeca-izdrzavaju-roditelje/

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 460 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот