За претседател на Првиот Светски конгрес на Ромите од 1971, Слободан Берберски и неговата поезија

Вторник, 20 Август 2019
За претседател на Првиот Светски конгрес на Ромите од 1971,  Слободан Берберски и неговата поезија

Слободан Берберски е роден во Зрењанин каде завршил основно школо и гимназија. Започнал да студира право во Белград но окупаторите како член на СКОЈ во 1941 година веднаш беше уапсен . Беше ангажиран во работничкото движење од 1936 и беше учесник во НОБ од 1941.Тој е познат ромски активист и беше еден од иницијаторите на акцијата на тогашните југословенски Роми под името „Ромот бара место под сонцето„ која започна во 1967 година. Беше избран за прв претседател на Светската Организација на Ромите на првиот конгрес одржан во 1971 година во Лондон. Почина во 1989 година. И денес една улица во белградската населбаз Звездара го носи неговото име.Инаку тој пишуваше поезија каде во текстовите највеќе беше застапена социјални и револуционерни теми. Подоцна инспириран од ромските симболи од преданиата и секојдневниот живот започна да пишува поезија која не беше на ромски, туку вметнуваше ромски зборови пишани на српски јазик. Берберски пишуваше за...

Ромскиот Беверли Хилс во Романија

Вторник, 20 Август 2019
Ромскиот Беверли Хилс во Романија

Со високи мермерни столбови и покриви во форма на пагода, куќи изградени од богати Роми красат многу села во Романија. Распространети во една од најсиромашните членки на ЕУ, овие згради, се проценува дека ги има неколку илјади, најчесто се многукатници, бидејќи соседите се натпреваруваат кој ќе биде повисоко. Костица Станчу, вели:„Ромите талкаат низ цела Романија. Кога ќе видат прекрасна куќа, сакаат да поседуваат таква. На почетокот сите замоци имаа малку кули, но потоа беа заменети со посовремени покриви.“ Шарените декорации, како и знакот на американскиот долар или логата на некои германски автомобилски марки, можат да се видат на некои од фасадите како симбол на богатството. Романскиот архитект Рудолф Граф вели дека, иако често се исмејува како „апсолутен кич“, стилот на „ромските палати“ не треба да се отфрла. „Парадоксално тоа одразува дел од историјата на Романија, за разлика од современата архитектура што ја спроведува самата држава“, вели тој.Покривите, особено со нивните...

Ричард Гир: Матео Салвини е мал Трамп

Вторник, 20 Август 2019
Ричард Гир: Матео Салвини е мал Трамп

Според американскиот глумец Ричард Гир, италијанскиот министер за внатрешни работи и лидер на десницата – Матео Салвини е „мал Трамп”, кој ги искористува стравовите на луѓето за да добие гласови. – Вашиот министер за внатрешни работи има ист менталитет како претседателот Трамп. Всушност, Салвини е мал Трамп. Го има истото очигледно незнаење и радикалност, искористувајќи го стравот и омразата кај луѓето – изјави Гир за италијанскиот весник „Кориере дела сера“. Гир (69) пред две недели се судри со Салвини околу хуманитарната организација Опен Армс, кога Италија забрани укотвување на брод со стотина мигранти. Глумецот го посети тој брод и им однесе храна на мигрантите, а Салвини притоа го повика „да ги одведе луѓето во Холивуд и да ги прими во своите вили”. – Ако вашиот министер за внатрешни работи мине малку време со тие луѓе, да ги слушне нивните приказни и семејни трауми, ќе го промени својот став – изјави...

Šutka NEWS

Почина легендарниот Рефет Сулејман, познат како Па...

Почина легендарниот Рефет Сулејман, познат како Папо Алфонсо

По долга и тешка болестна 8 Август 2019 во својот дом во Шуто Оризари - Скопје на 87 годишна возраст почина Рефет Сулејман, кој во јавноста беше позна...

Неофицијално: Жената која беше најдена во црна вре...

Неофицијално: Жената која беше најдена во црна вреќа, е жител на Шуто Оризари на околу 30 годишна возраст

Траги на насилство биле забележани на женскиот труп кој вчера беше пронајден во скопско Горно Оризари.Некои медиуми пишуваат дека жената (девојката) н...

Официјално Асан ферат претседател на ОО СДСМ - Шут...

Официјално Асан ферат претседател на ОО СДСМ - Шуто Оризари

Изминатиов викенд се одржа состанок каде ОО на СДСМ го одбра новот општинско раководство. . Овој општински огранок покрај другите членови официјално г...

Во Шуто Оризари пуштеново употреба полициско оддел...

Во Шуто Оризари пуштеново употреба  полициско одделение

По уредување на имотно-правните односи од страна на Општина Шуто Оризари и во соработка со Министерството за внатрешни работи за прв пат се пушти во у...

Промените во СДСМ продолжуваат, именувани 30 претс...

Промените во СДСМ продолжуваат, именувани 30 претседатели на општински организации. Во Шуто Оризари наименуван е Асан Ферат

Во своето соопштение до јавноста СДСМ напоменува:Започнатиот процес на промени во интерес на граѓаните, во интерес на иднината, продолжува. Како што н...

Повторно инцидент во Шутка - Го испрскале во очите...

Повторно инцидент во Шутка - Го испрскале во очите со спреј, по што со убод со остар предмет го прободиле во вратот

На 12.05.2019 година околу 22.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во населбата Шуто Оризари Е.И.(20) од Скопје бил нападнат од повеќе непознати...

Зоран Димов и Анатолиј Бутаков во седиштето на ОН во Женева: „ИРУ и ОН ја зацврстуваат меѓусебната соработка„

Како дел од зацртаните планови и активности двајцата високи преставници на ИРУ, претседателот Зоран Димов и потпреседателот Анатолиј Бутаков, на 15 февруари по претходна покана од страна на Канцеларијата на Ген. директор на ОН во Женева и Шефот на офисот за соработка со НВО секторот Лидија Григорева остварија состанок Палатата на ОН во Женева. За време на средбата, двајцата преставници на ИРУ го потенцираа моментот и соработката помеѓу овие две организаци. Истовремено Зоран Димов на Григорева и ја презентираше и ја даде Стратегијата и планот како и Резолуцијата на ИРУ која беше направена заедно во соработка со Европскиот Рома Травел Форум -ЕРТФ.
Воедно заклучок е дека и ОН , и ИРУ како и ЕРТФ ќе ги воздигнат прашањата на повисоко ниво на соработка кога станува збор за Ромската нација како од Европа така и од целиот свет.
Шефот Григориева изрази големо задоволство во врска со превземените активности и подготовките на Стартешкиот план и резолуција како и квалитетот на содржината на овие многу важни документи, и напомена дека ови стратешки документи ќе бидат директно доставени и до Ген.секретар на ОН Гутиерес.
Истовремено преставниците на ИРУ имаа средби и разговори со останати високи преставници во ОН Женева како што се шефот на секцијата за соработка со НВО секторот од страна на УНХЦР, Моника Брулхарт.
Со овој акт се покажува подготвеноста на уште поцврста соработка помеѓу ИРУ и ОН во иднина и заеднички превземени акции.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 177 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот