Махатма Ганди откри уште во 20-от век: Овие 7 работи ќе не уништат!

Махатма Ганди се вбројува во најфасцинантните личности во 20 век . Неговиот ненасилен пристап против дискриминацијата во Јужна Африка и Индија, заедно со учењето од каде произлезе  тој пристап, го направија за еден од најголемите и најбитно пример за човештвото.

 

Во најцрните поглавја на историјата во доделување на Нобеловата награда, секако спаѓа и фактот дека Комитетот не донесе одлука наградата да му се додели на Ганди . Инаку умре на 30 јануари 1948 година.

 

Прочитајте кои 7 работи ги издвоил како најопасни за човештвото:

1. Богатство без труд и работа;
2. Задоволство без совест;
3. Знаење без карактер;

  1. Религија без жртвување;
    5. Политика без принципи;
    6. Наука без човечност;
    7. Работа без етика.
Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 231 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот