Фотографијата која Хитлер ја забранил

Хитлер големо внимание посветувал на својот изглед и на тоа каков впечаток остава во јавноста, па така во текот на 1930-тите забранил голем број од своите фотографии, бидејќи сметал дека се “под неговото достоинство“.

Некои од тие фотографии сепак завршиле во јавноста и тоа благодарејќи на американскиот војник Алф Робинсон кој пронашол искината книга без корици. Се одлучил да ја додаде во својата колекција на нацистички реликвии.

Тоа било книга на пропагандистичкиот нацистички фанзин наречен „ Deutschland Erwache”, што во превод значи „Германија се буди“, напишан 1930-тите.

Во книгата има неколку фотографии од Хитлер со деца и со коментари како:„Младите го сакаат, „Децата се обидуваат да му се доближат за да му подарат цвеќе“.

Авторот не бил така поетичен кога требало да се опише фотографијата на Хитлер во кратки панталони, па едноставно под неа напишал само: „Хитлер во кратки панталони“.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 134 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот