Лидс: „Јас сум и горда и одговорнa Ромка - и се хранам со сите негативности за мојата заедница“

Откако ЈЕП минатиот месец откри дека Градскиот совет на Лидс треба да воведе нов 28-дневен период на амнестија за кампови за цигани и патници, беа преплавени со писма и коментари преку Интернет за ова прашање.

Некои од негативните реакции ја натераа една млада членка на Ромската заедница на Лидс Ромс - Тереза ​​Биртле (22) да напише емотивен одговор.
Како Ромка, која живееше во Лидс во поголем дел од мојот живот, јас сум вознемирен од неодамнешните писма во врска со Патниците и Ромите.

Лидс е многу разновидно место со многу различни етникуми и идентитети.
Сигурно е очигледно дека во тие различни идентитети луѓето не се сите исти - сепак, работите се кажани за Ромите и Патниците како да се сите исти.

Лидс нема доволно постојани или транзитни места, затоа мора да кампуваме каде и да можеме.

Ние го правиме најдоброто од лошата ситуација и честопати, поради немање соодветна одредба, ние сме принудени да живееме покрај луѓето во кампот кои имаат многу различни вредности за нас.

Link: https://www.yorkshireeveningpost.co.uk/news/i-m-a-roma-gypsy-and-a-proud-and-responsible-loiner-and-i-m-fed-up-of-all-the-negativity-about-my-community-1-8694300

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 248 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот