Nai bistarde - Непреболени: Ромскиот холокауст се одбележа и во Лондон

На 2-ри август на просторот пред британскиот Парламент, Вестминстер, Роми од цела Велика Британија се собраа на протест против расна дискриминација, во знак на одбележување на жртвите на Ромскиот Холокауст - геноцидот врз Ромите за време на Втората светска војна.

Собирот во Лондон беше поддржан од европското општество ГРТ. Водачите и активистите од Ирска, Шведска, Франција и Италија продефилираа низ улиците на главниот град на Велика Британија и, одбележаа заедно за правата на Ромите и да им оддадат почит на жртвите од холокаустот.

Тој ден Ромите и Патниците стоеја рамо до рамо во Лондон за кампања против предрасуди и дискриминација.

Целата протестна група потоа се упати кон канцелариите на Европската комисија и Европскиот парламент во Велика Британија, каде заедницата и поддржувачите на ГРТ му покажаа „црвен картон“на ЕУ, затоа што не ги брани основните човекови права на Ромите во Европа.

Link: https://www.travellerstimes.org.uk/news/2019/08/nai-bistarde-unforgotten-roma-holocaust-commemorated-london?fbclid=IwAR2Bb7XiL7bZRCVHCXVzdWPc5zpRXFEGReIdaM2dy9pT_JsVeJMty2ugAvI

 

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 243 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот