Ромскиот Салвадор Дали - Дурмиш Ќазим со уште една изложба во Белгија!

Најактивниот ромски уметник Дурмиш Ќазим кој живее и работи во Белгија уште еднаш ќе ја презентира сета своја уметничка креативност и талент.

Тој од 5 до 7 Април оваа година во Брисел - Rue Brogniez 96-100 Anderlecht ќе изложи свои најнови дваесетина уметнички дела во разни техники како што се сув пастел на хартија, масло на платно, скулптури и најновото дело масло на дрво.

Тој на оваа изложба овозможено му е да учествува од страна на група уметници во нивната галерија која носи име '' Le Laboratoire '', каде учествуваат и други тројца познати белгиски уметници, а му е овозможена од г-дин Марсело кој претгходно бил воодушевен од опусот на Дурмиш Ќазим како ромски сликар.

Инаку оваа изложба е насловена како „Изгубени во боја„ - „Lost in Colours". Според најавите веќе во јуни на ромскиот Салвадор Дали веќе го очекува следан изложба

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 66 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот