Бреговиќ: Ќе дојде момент кога Европа ќе препознае колку Ромите направија за нашата култура

Годинешното Гран -при на Нишвил, „Шабан Бајрамовиќ“ му припадна на Горан Бреговиќ, музичар и текстописец. Добитникот на наградата се обрати пред нишката публика пред концертот и потсети дека нивното пријателство трае со години.

- Шабан беше ретка појава како пејач. Оние баритони што сјаат се реткост, тоа беше Френк Синатра. Меѓу нашите автори, Бајрамовиќ е најважен. Нашата музика, како што знам, е провинциска музика, онаа што е автентична е музиката направена од Ромите. Кога ќе го ставите Шабан како најважна фигура на таа музика, тој блеска, ќе дојде моментот кога Европа ќе препознае колку Ромите направиле за нашата култура - рече Бреговиќ.

 

Link: https://www.portal-udar.net/bregovic-doci-ce-trenutak-kada-ce-evropa-priznati-koliko-su-romi-ucinili-za-nasu-kulturu/

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 482 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот