Од 01.04. 2024 стартува 22-то издание на Интернациналниот ромски филмски фестивал „Златно тркало 2024„

Како и секоја година така и оваа се одржува престижната културна филмска манифестација „Златно Тркало„ Овој пат тоа се тркала по 22-ри пат во организација на СП БТР.

Фестивалот својата активност ја започна уште во месец март во сорабтка со неколку основни училишта и организираше работилници со најмладите во насока на љубов кон филмската уметност, и реализација на еднминутни видеа, кои ќе бидат прикажани за време на свечениот церемонијал на доделување на овгодишните награди за најуспешните филмски стварувања со ромска тематика или  пак од ромски автори.

Свечениот момент на доделување на награди ќе биде на 4 Април во МКЦ Кино Фросина со почеток од 18 часот исто така богата филмско музичка програма.

Инаку за наградите оваа година во конкуренција се 12 филмови од 9 држави.

Филмовите се на репертоар на филмската програма од 01 април до 04 Април во Кинотека на Македонија.

А во рамките на активностите исто така во Кинотека на Р.С.Македонија ќе има Ревија на филмови на СП БТР Продукција и сорабтниците

  • „Атомската мравка„ Ал САТ Продукција
  • „Пожарникарот Муци„ – Студио 7
  • „Локални Херои – Светски таленти„ СП БТР
  • „Живот на крстопат„ – СП БТР
  • „Небо Точак Земја„ – СП БТР
Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 89 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот