Гран при за документарецот „Мојот успех„ од Косово, за годинашново „Златно Тркало 2024„

Денес во кино „Фросина„ во МКЦ се спушта завесата на овогодишнито 22-ро по ред изданије на филмскиот фестивал „Златно Тркало 2024„ во организација на СП БТР. Во претходните четири дена од 1 април во Кинотека на Македонија продефилираа сите документарни и филмски остварувања на овогодишното издание, и воедно денеска е финалето.

Во самата најва ќе има музички и танцувачки  вовед.

Потоа ќе се доделат дипломи за едниминутните видеа изработена од ученици Роми во основните училишта., Исто така ќе се додели диплома и за младинското видео,

Инаку победници по каттегории се следните филмови.

  • Придонес за ромската заедница - Award for contribution to the Roma community:„Ромска Крв„ - "Roma blood" - film by Paul Polanski – USA
  • Награда за трајни вредности - Award for preserving lasting values: „ ГЛАД - Така оди тој свет„ - "HUNGER, that's how the world goes" Production: Elpromont - R.Serbia
  • Награда за најдобра музика - Music Award: „Доживотно Музичари„ - "A lifetime of musicians" conducted by Bob Entrop - Netherlands.
  • Награда за најдобро сценарио - Best screenplay: „Момент на бесконечноста„ - "Moment of Infinity" (Director: Zivomir Mihajlovic) - R. Montenegro 
  • Награда за најдобра режија - Best Director: „Стерилни сништа„ -  "Sterile Dreams," directed by Jehan Heinri - Republic of the Czech Republic 
  • Гранд при на Фестивалот - Grand Prix of the Festival: „Мојот успех„ - "My Success", Production NGO ROMTEGRA – Kosovo

Исто така доделени се и плакети за особен придонес во реализација на Злтано тркало и на: Филмски фонд на Р.С. Македонија, Градоначалничката на Град Скопје - Данела Арсовска, АД Пивара – Скопје, ПАКОМАК -  Скопје и за  МЦМС  Скопје

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 86 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот