Во Будимпешта ромската ТВ „Дикх„ прави се да ги сруши клишеата

Една од најпопуларните емисии во ромската ТВ„Дикх„ е сапунската опера „Нашиот Сон„ – “Amaro suno” која се емитува од 2015 година.

Другите содржини на оваа телевизија се повеќето општи на ромски јазик, потоа емисијата од гастрономијата и музиката.

Инаку населбата Кишпешт е една од најсиромашните квартови во Будимпешта. Таму се наоѓа у студиото на ТВ „Дикх„ кој сега преку својата програма сега ќе биде достапен во повеќе од три милиони домови во Унгарија, и ќе се бори против стереотипите.

Каналот ќе биде вклучен на три главни локални телевизиски оператори во централноевропските земји која ќе прикажува освен музичка програми ќе нидат и друг продукциски формат како што се дебати и сл.
Инаку во ТВ „Дикх„ има дваесетина вработени со најсовремена технологија.

Инаку во Унгарија живеат помеѓу 500.000 - 800.000 Роми - меѓу 5 и 8% од населението - кои претежно живеат маргинализирани и дискриминирани од остатокот на општеството.


Link: https://www.heraldo.es/noticias/sociedad/2019/09/27/la-primera-television-gitana-del-mundo-nace-en-budapest-para-romper-cliches-1335885.html

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 257 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот