Скриената изборна единица: Дали ромските гласачи ќе одлучуваат за европските избори следниот месец?

Одбележувањето на Меѓународниот ден на Ромите овој месец се одржа во особено мрачни околности. Пред две недели во Франција групи тинејџери ги нападнаа ромските заедници по гласините што се шират на социјалните медиуми дека ги киднапираат децата.

Неодамна, во Италија, неофашистичката група Каса Паунд и екстремната десница Форца Нуова одржаа насилни протести против стационирање на Ромите, вклучувајќи 33 деца, во приемниот центар во едно предградие на Рим.

И покрај сите обиди за истребување во европската историја, ние Ромите го чуваме нашиот јазик, традиции и култура. Ова е духот на четириесет и седум години овој месец - 8 април 1971 година - кога решивме на состанокот во Лондон дека ние повеќе нема да толерираме да бидеме опишани како "цигани".

Бевме Роми: еден народ низ Европа, кој преку нашите права во демократска и отворена Европа може слободно да се патува меѓу земјите да се сретнеме со други кои ја споделуваа истата култура и идентитет. Симболично, го обележавме нашето новоосновано единство со усвојување на ромското знаме и химната на Ромите.

Оттогаш, Ромите континуирано го поддржуваат европскиот проект, а во изминатава деценија, Европската унија пак привлече внимание за маките на Ромите и ги повика владите да сторат повеќе за да го вклучат најголемото и најнеповолно етничко малцинство во Европа.

Link: https://www.prospectmagazine.co.uk/world/roma-eu-elections-european-parliament-france-italy-bulgaria-hungary?fbclid=IwAR0pdMAYLSZlpMytIh-_k91clp319g8_nhYu7_kZC2Mhb6xnEXz7zZohGMU

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 85 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот