Избори за ЕП: Четири ромски кандидати во Чешка, повеќе од 20 во Словачка

Само четворица Роми во Чешка се кандидираа за избори во Европскиот парламент (ЕП). Сите се кандидираат за Ромската демократска партија (РДС).

Во Словачка има повеќе од 20 ромски кандидати на листите на шест партии. Изборите за ЕП ќе изберат 21 пратеник од Чешка, додека 14 ќе бидат избрани од Словачка.

Споредено со изборите во 2014 година во ЕП, бројот на ромски кандидати во Чешка е намален. Во 2014 година имаше најмалку 12 Роми, девет за сега непостоечката Партија за еднакви можности (СРП), два за РДС и една за Партијата на зелените.

Ниту еден од кандидатите што се кандидираат од ромската заедница не е жена. На изборите за ЕП во 2014 година се одржаа три женски ромски кандидати, сите за СРП.
Ниту еден Ром од Чешка не бил избран во ЕП тогаш. RDS доби 0,07% од гласовите (1 185 гласови), а СРП доби 0.04% (640 гласови).

Претседателот на партијата, Мирослав Танкош, е лидерот на овогодинешната четиричлена кандидатска листа на РДС. Тој исто така беше кандидат и во 2014 година.

Вториот е Штефан Горол, а потоа и Мирослав Русенко и Ладислав Сивак. Секоја листа на кандидати може да има околу 28 лица, но RDS не ја искористи оваа можност.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 89 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот