Во градот Лом во Бугарија најдобрите фризери се Роми

Во малиот град на истокот во Бугарија Лом , жителите на тој град најмногу ги бараат услугите кај ромските фризери

Локалните ромски фризери со гордост ги покажуваат своите врамени ремек дела во своите салони. Иако од нив некои немаат ниту дипломи, тие велат дека благодарение на нивниот фризерски талент многумина токму кај нив доаѓаат за да си направат најнови фризерски модели.

Во овој 25 илијаден град во Бугарија мнозинството од Роми се локални фризери.

Според нив најголемиот процент од ромската заедница токму на овој начин го заработуваат својот леб.

Тие се задоволни од своите активности и воедно испраќаат пораки за похрабро развивање на претприемачкиот дух и кај останатите од ромската заедница.

Според нив на тој начин градејќи ја својата професионална кариера и локално се интегрираат во општеството.


Link: https://abcug.hu/batran-bizzak-a-frizurajukat-roma-fodraszokra-a-lomi-bolgarok/

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 678 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот