Уапсена криминална група од Бугарија: Присилуваа Роми да питачат во Шведска

Девет лица се уапсени во селото Дреновец северозападна Бугарија, во акција на полицијата која беше насочена за спречување на организиран криминал и ја лиши од слобода оваа криминална група која се занимава со трговија со луѓе , перење пари и питачење, изјави заменик на главниот бугарски обвинител Иван Гашев.

Како што напомена според доказите , криминалната група се занимавала со принуда на просење и вовглавном ординирале во Шведска каде испраќаа луѓе на питачење, а уапсените лица се поврзани со овие случувања, пренесува бугарската новицнка агенција БТА.

За апсењата, истрагата и наредните чекори информирани се и властите во Шведска, напомена Гешев.

Link: https://www.blic.rs/vesti/svet/slali-rome-da-prose-po-svedskoj-uhapsena-kriminalna-grupa-iz-bugarske/8jyb3n7

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 406 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот