Во Германија се бараат носачи на ковчези

Недостигот од носачи на кофчези се закнува да доведе до одложување на погреби во Германија, предупредуваат погребниците. Тие наведуваат дека празнините ги пополнуваат пензионери и ученици, но дека тоа не е трајно решение.

Порано беше вообичаено пријатели или роднини да ја преземаат оваа задача, вели Кристијан Јагер, директор на Здружението на погребници во Северна Рајна-Вестфалија.

Постарите носачи, сепак, имаат свои проблеми, вели Мајкл Ваш од погребалното претпријатие „Вебер“ во Дортмунд. Луѓето денес се многу потешки и, заедно со цвеќињата и ковчегот, шест носачи честопати треба да подигнат 200 килограми.

Во Германија погребалните претпријатија не ангажираат носачи затоа што тоа не им се исплати финансиски, но и поради порастот на бројот на кремирања. По кремирањето урната до гробот најчесто ја носи свештеник или член на семејството.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 404 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот