Чешка: Ромските актери треба да го бојкотираат шоуто на чешката полиција со антиромска содржина

Чешката телевизиска станица ТВ Прима и нејзината програма „Полиција во акција“се дискутираат на страниците на Фејсбук, поврзани со Ромите, во Чешка. Уште еднаш, каналот не добива точни критики.

„Денес, после долго време, ја видов програмата„ Полиција во акција “уште еднаш на ТВ Прима - и бев апсолутно ужасна. Ја имам видено само двапати, но и двата пати, Ромите се прикажани таму како животни кои крадат мобилни телефони , гушкајќи жени итн. “, објави анонимниот администратор на страницата на Фејсбук, наречена„ Гласаат Ромите на Чешката Република “(Ромов-Čеске republiky-volí).

Критичарот на „Фејсбук“ не се сомнева дали навистина се случуваат вакви работи, но е на мислење дека скоро сите вакви случаи се должат на „на некои Роми кои се зависници од дрога, за што остатокот од нас Ромите природно не се гордееме! има „но“ овде! Која е целта на оваа програма? Да се ​​предизвика уште поголемо непријателство меѓу мнозинското општество против нас? Дали има многу малку зависници од дрога, убијци или педофили од мнозинството општество за ТВ Прима да ги покаже? целта е јасна, тоа е постојано да се потврдува на мнозинството општество дека ние Ромите никогаш нема да се подобриме, дека ние сме само криминалци “.

 

Link: http://www.romea.cz/en/news/czech/commentary-romani-actors-should-boycott-czech-cop-show-over-antigypsyist-content

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 86 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот