Планираат да се иселат: 41 отсто граѓани бараат работа во странство

Mладите не ја гледаат својата иднина во Македонија. 

Ништо подобри не се ниту земјите од регионот, каде исто така желбата за иселување е голема. 

41 отсто граѓани на Македонија активно планираат да ја напуштат државата. 

Ова го покажуваат податоците од истражувањето на „Балкан барометар“, според кое 41 процент од македонските граѓани активно работат на селидба во странство. 

Од земјите од Западен Балкан лидер во овој поглед е Албанија со 49 отсто граѓани што прават сè за да ја напуштат земјава. 

Потоа, следува Црна Гора со 47 проценти, па Босна и Херцеговина со 44 отсто, Косово со 43 отсто, а зад Македонија е Србија со 37 отсто. 

71 отсто од младите во Западниот Балкан размислуваат за работа во странство, а дури 20 отсто од граѓаните на земјите од регионот сметаат дека одливот на мозоци е еден од главните проблеми на нивните држави. 

 

Link: https://www.faktor.mk/planiraat-da-se-iselat-41-otsto-gragjani-baraat-rabota-vo-stranstvo?fbclid=IwAR2zfIn4QAmdu_GBfLcJ-vrJj32yQcdX4MGqL0fhO2OgRdeRojZLirysDbQ

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 383 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот