Руски Роми воени херои – Александар Бауров

Александар Бауров беше руски Ром и потекнуваше од семејство на познати уметници , музичари и пеачи. Свиреше гитара во музичка група, но во истовреме студираше и електротехничка комуникација во Ленинград . За време на Втората Светска Војна стана заповедник за комуникациска поддршка во Црвената Армија , а подоцна и заповедник на Првата воздухопловна дивизија. По војната каде беше одликуван со високо признание Херој , се придружи на Советскиот инжинерски корпус кој градеа и лансираа и први советски ракети.

Инаку за време на Втората светска војна имаше повеќе Роми кои се бореа во редовите на руските партизани и и војници.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 378 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот