Германија: Министерот од Долна Саксонија сака да го депортира едно ромско семејство

Шест од осумте деца од ромското семејство М. се родени во Долна Саксонија и не го познаваат ниту домот на нивните родители кои избегаа од Србија во Германија во 1986 и 1990 година. Сепак, министерот за внатрешни работи Борис Писториус сака да ги депортира мајката и таткото и децата, со исклучок на 19-годишната ќерка, мазад во Србија

Татко М. е редовно вработен во медицинската служба, неговата сопруга исто така работи во старечки дом, но се разболила од стрес поради заканите за депортација и е ослободена од работа. 16-годишниот син на семејството, има готвачка професија но неможе да потпише договор за работа поради тоа што не му издаваат работна дозвола, и покрај урегинции на компанијата за да му се издаде дозвола затоа што на тоа има право.

Ромскиот центар Гетинген и другите организации рекоа дека сега на ова семејство му е потребно  поддршка и безбедно право за престој. Само на тој начин осумте лица не мораа да живеат во постојан страв дека треба да ги напуштат своите домови секој ден.

 

Link: https://www.neues-deutschland.de/artikel/1139669.boris-pistorius-minister-will-romafamilie-abschieben.html?fbclid=IwAR0eIJnStKIyuF9ez2rC3KgPoiGj9VGEvU5CFVgV8xA-FViYUGEppOpFWFA

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 282 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот