Рикард Валенти, активист и претседател на Здружението на млади Роми од Грасија „Првата предрасуда на шпанската држава е антициганизам“

Округот Грасија во Барселона е дом на ромската заедница со вековно потекло. Неговата историја датира од 19 век и датира од доаѓањето на семејството Валенти на улицата Франциско Гинер, многу близу до Пласа де ла Вила. Враќање на антички мебел и поправка и трговија со автомобилски делови се работните места што традиционално обезбедија вработување во оваа заедница. „Татко ми заработи добро со дистрибуција на стариот Пагинас Амариак во богатите населби во Барселона“, објаснува Рикард Валенти, активист и претседател на Здружението на асоцијации на de l’Associació de Joves Gitanos de Gràcia. Тој работи за својата заедница на место што здружението го има на улицата Игуалада. Страстен за историјата, тој има витална пресвртница: „Би сакал да добијам важна архива за убиството на стотици илјади Роми за време на холокаустот. Тоа е епизода од историјата што малку се истражува и проучува, што не се кажува во училиштата и дека ние Ромите мора да се шириме “, наведува тој.
Здружението е основано во 2012 година, кога Унио Гитана де Грасија, создадено во 1986 година, веќе беше спомен-обележје. Но, тој ја постави шипката многу висока. Отпрвин немавме простории и се сретнавме во Ла Баракета во Пласа дел Распал. Во 2016 година, формиравме консолидиран одбор.
Нашата работа е да ги собереме барањата на соседите и да добиеме информации и донации со учество и организирање банка за храна за семејства во потреба, особено во време како што е ова во кое живееме, кога ограничувањата што влијаат на улична продажба оставија приход многу семејства. Покрај тоа, ние нудиме обука и програмски разговори за да научите за историјата и јазикот на ромскиот народ. Ние сме главно заинтересирани да се бориме против циганизмот и нееднаквоста низ цела Европа.

Link: https://directa.cat/el-primer-prejudici-de-lestat-espanyol-es-lantigitanisme/?fbclid=IwAR1WCX_Ey91Vn4BzhXdwVvoT-D6dA6YemgJp_BSvC5qYUBAvPiqBE-Fdz-M

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 446 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот