Србија: Советот за печат го осудува прогонот врз семејството на повреденото момче

Советот за печат ги повикува сите колеги да се воздржат од непрофесионално и непристојно известување за семејства кои доживеале трагедија и изгубиле блиска личност.
Советот исто така го осудува прогонот на семејството на момчето кое почина при обидот да се симне од градскиот автобус во средата, како и објавувањето на измислени детали за нивниот живот и моменталната состојба. Новинарите на тиражот дневно најпрво ги преслушувале членовите на семејството, а потоа не добивајќи го тоа што го сакале, ја измислиле изјавата на бабата на момчето.
Прогонството на семејство кое штотуку изгуби дете не е само кршење на основните професионални стандарди, туку и нарушување на угледот на целата наша професија.

Link: https://romaworld.rs/savet-za-stampu-osudjuje-progon-porodice-nastradalog-decaka/?fbclid=IwAR2305GJ5HnOQKacviz1a36C57ZHl-TfyRSlLST2IqXysn7Nm0y1I32RkXo

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 188 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот