Првиот женски ромски бенд во светот од Србија: Сакаме девојките да престанат да мислат дека мораат да молчат пред мажите

Нивниот бенд Pretty Loud штотуку почнува да се пробива на српската музичка сцена, но сè што сакавме во ромската музика, станува само уште подобро заради овие храбри девојки.

Размислете добро дали некогаш сте чуле за женски ромски бенд порано. Ние ќе ви помогнеме - вие не сте. Тие се први не само во Србија, туку и во светот. Затоа со право ги нарекуваме храбра група бидејќи тие го отворија патот за сите идни генерации Ромки кои ќе сакаат да ги следат.

Сепак, нивните зборови влијаат и на сите други жени, бидејќи преку песни тие нè придвижуваат на дело и не спречуваат да молчиме за нашите проблеми, така што повеќе не би гледале пред неправдите што ги доживуваме. Силвија, Злата, Селма и Елма настапија како претставници на женското движење и бендот Pretty Loud и зборуваат за сè што сакаат да постигнат преку нивните музички акции за другите девојки да се чувствуваат добро и пред се да бидат безбедни во општеството во кое живееме.

„Pretty Loud е дел од фондацијата GRUBB, и за да ви биде појасно - ние едуцираме деца Роми и покрај тоа имаме уметнички работилници за танц, рап, музика и глума, а всушност децата ги реализираат своите таленти и се борат за она што го сакаме преку уметност. Ние ја основавме Pretty Loud во рамките на фондацијата, сакавме да имаме сопствен женски бенд во кој преку текстовите ќе покажеме како размислуваме и што има во нашето срце и душа за да можеме да се бориме за тоа што го работиме - вели Силвија Синани.

„Нашата цел беше да започнеме први со такво нешто и да најдеме женски ромски бенд затоа што ги сакаме истите права како и мажите, а најдоброто оружје за тоа е музиката и танцот“, додава Злата Ристиќ.

Силвија признава дека имаат крајно тешка задача кога станува збор за подигање на свеста кај жените кои се навикнати да молчат и да трпат неправда.

"Многу е тешко затоа што им се чини правилно да молчат, а ние не го сакаме тоа. Преку нашите песни сакаме да пренесеме емоции и пораки, без оглед на возраста на жената на која и се обраќаме. Важно е да го сторат тоа не молчи и сфати дека тие имаат право на глас без оглед на темата. Нека почнат постепено да го разбираат, не очекуваме ненадејни и драстични промени - важно е само да не молчат “.

 

Link: https://noizz.rs/big-stories/intervju-sa-zenskim-romskim-bendom-pretty-loud/bs8w1j0?fbclid=IwAR1G9r6AFIpRx5mV-kIXJW26x8ELNXkHaCWCXgSpotbRL3P2GE0nnSx1vgw

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 238 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот