Амбасадорката на Сојузна Република Германија Н.Е. Анке Холштајн ја прими плакетата за особен придонес кон ромската заедница од страна на Мрежата за системски и трајни решенија

Поради Ковид протоколите и пандемијата деновиве германската амбасадора НЕ Анке Холштајн и беше врачена Плакетата за особен придонес кон ромската заедница од страна на Мрежата за системски и трајни решенија. Оваа плакета и е доделена поповод 8-ми Април Интернационалниот ден на Ромите, како и Јубилејот 50 години од Првиот светски конгрес на ИРУ.

Нејзе и ја додели Координаторт на Мрежата и воедно актуелен претседател на ИРУ Зоран Димов.

Амабасадорката Холштајн се заблагодари на ова признание и напомена дека секогаш Германија како држава ќе се залага за почитување на правата на Ромската заедница како во нашата држава така и надвор од неа. Та воедно напомена дека како германска амбасадорка во Северна Македонија важно и е уште повеќе да ги зближи двете земји и народи и Северна Македонија на најдобар можен начин да ја поддржи на нејзиниот пат кон Европската Унија.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 256 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот