Како ја слават Пресвета Богородица во ромското маало во Горни Милановац

Споменот на денот кога се роди Пресвета Богородица Марија, во домот на Јоаким и Ана од Назарет,  се празнува како Успението на Пресвета Богородица. Бројни верувања и обичаи се поврзани со овој голем и важен празник. По тој повод,  во Ромското маало во Горни Милановац, сред улицата Милош Велики, беше поставен шатор, од кој одекнува музиката и се слави тој празник. Ромите велат: „Го прославуваме  три дена. Вечерта пред Успението на Пресвета Богородица, се собираме, палиме свеќи здравје на на децата, секоја куќа носи енергија и здравици. Жените печат пилиња за празникот, колку деца во куќата толку пилиња се печат и се подготвува чорба. Годинава подготвив осум пилиња, бидејќи имам многу деца во куќата. Тоа е најважно, пилања и подварок. Свињите, јагнињата и останато се веќе гозба. Секоја година домаќинот се менува, одиме од куќа до куќа. Секоја куќа има свои гости и слави покрај уличната прослава и дома - ни раскажува овогодинешниот домаќин на прославата, Бранко Алексиќ.

Link: https://gminfo.rs/kako-se-oebelezava-mala-gospojina-u-cigan-mali-foto/?fbclid=IwAR2s-RkWsQjKvC2g06jep66TkqUIplh8lZ5DumIWcJFQcx1IAeyhPt_dLkQ

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 456 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот