Пред повеќе од два месеца, згасна младиот живот на Меланија Мешиќ првата Ромка на универзитетот во Сплит

На 6 август годинава на 26 годишна возраст згасна младиот живот на Меланија. Таа ја загуби борбата од леукемија.

Таа до последните моменти насмевката од лицето не ја симнуваше, но телото за жал не успеа да издржи.

Инаку Меланија беше ведра и оптимистичка девојка. Беше првата ромскса која се запиша на сплитискиот универзитет. Студираше економија.

Само што се запиша на факултет после една година дозна за страшната болест. Тогаш нејзиниот постар брат со транспалатција на крвни матичлни станици се обиде да и го продолжи животот. Но за жал леукемита повторно се врати.

И покрај болеста таа ги полагаше испитите, учеше корејски јазик, играше хип хоп. Се надеваше дека на прагот од својата триесета година ќе биде здрава жена/

Велеше: „Да, имам страв понекогаш, но им верувам на лекарите и дека сум во добри раце„.

Но за жал, младиот и ведар дух ја изгуби борбата со оваа непредвидлива болест токму на 6 август. Почивај во миир храбра лавице

 

Link: https://www.jutarnji.hr/life/zivotne-price/zbogom-melanija-u-26-godini-od-leukemije-je-preminula-prva-romkinja-na-splitskom-sveucilistu-15093313

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 441 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот