Германија од 1 јуни отвора врата за над 50.000 работници, Македонците први на листата

Од 1-ви јуни – сабота Mакедонците полесно до работа во Германија. Стартува третата фаза од Законот за привлекување квалификувани работници, со цел да се пополни недостигот на кадар со кој се соочува европската веле сила. Од тогаш ќе боде дупло зголемена квотата за граѓаните од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија. Наместо 25.000, со работа веднаш ќе можат да почнат 50.000 работници. – Потребен е секаков стучен кадар, а со развојот на вештачката интелегенција, најмногу фалат ИТ експерти, програмери, изјави Улрих Цаител, член на Економски совет на ЦДУ. Измените не се однесуваат за работните места каде мора да се нострифицира дипломата, како на пример за доктори и медицински персонал. За сите останати професии, чии дипломи се признати во Германија и имаат 2 години стаж во матичната земја, не мора никаков доказ.

Инаку, Германското дуално образование отвора надеж за македонската економија, но и страв дека се повеќе работници ќе заминат во странство во потрага по добро платена работа. Првичните ефекти се позитивни велат Германците, но за целосен успех потребни се многу напори, а пред сè промена на менталитетот на младите.

Принципот на дуално образование се воведува во македонскиот систем со германска поддршка, а има цел да обезбеди квалификувани кадри во текот на образовниот процес, велат професори во интервју за МРТ1.

Германската делегација од Франкфурт оствари средба со македонските факултети. Велат само преку добра соработка со домашните компании, може да се стигне до одлични резултати.

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 185 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот