Шутка по понеделничкиот инцидент - Ова нема никаква врска искажување на нетрпеливост кон Албанците!

По инцидентот кој се случи во понеделникот приквечер во Шутка кога се случи настанот, некој како да сака да ги „предимензионира„ состојбите. Затоа и инстутуциите потребно е да поведат повеќе грижа во врска со тој немил настан. Комплексноста на Шутка е во тоа што таму живеат со децении освен Роми и мешовито население каде поголем број и Албанци.
Никогаш во минатото немаше некое сериозно нарушување на соживотот. Тие потребно е и понатаму да живеат заедно.
Но некој како да сака да го наруши тој начин на функционирање.
Сега Ромите покрај стравот од гласините во врска со киданпирањата , сега се обременети и со тоа дека „другата страна„ - Албанците ги гледаат како и виновници затоа што по некоја случајност нападнатите лица биле Албанци од Долно Балце!
Мора да е јасно едно немилиот настан кој се случи нема никаква врска и логика на искажување на нетрпеливост кон Албанците!

Тие потребно е сега да ги „оладат главите и емоциите„ и да резонираат разумно. Не е потребно ниту од страна на некои медиуми (нарочито албански како пример весникот „Лајм„) да ставаат сол на таа рана.
Знаеме сите колку е кревок во Македонија соживотот посебно во етничко мешани населени места. Затоа е потребно и државата да поведе малку грижа за односот на медиумите кон овој и слични нему настани, на кој се опишува настанот, и на кого од страна на некои погоре насочениот медиум -„Лајм„ сензационално да ги профилира притворените лица за тој немил настан, се во конотација и на некакво генерализирање на тие состојби.
Се може да се разреши и да се разјасни секое недоразбирање како преку институциите за правда така и во согледување на вистинските и реалните состојби, а не на некои „валкани квалификации и пропаганди„
Инаку според МВР во случајот во Шуто Оризари поднесени се две кривични пријави и тоа едната до надлежното Основно јавно обвинителство-Скопје против  Ѓ. Д. (44),  Е.З.  (31),  У. Ќ (30), С. Ј. (40) и А. И. (25), сите од Скопје, и втората до надлежното Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција против Е. З. (41) и А.З.(41) вработени во МВР, кои не биле на работа, поради сомнение дека сториле кривично дело „насилство“.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 560 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот