Бобан Марковиќ - Прв на европската World music top листата

Угледниот World Music Charts Europe (WMCE) ја објави својата месечна топ листа за јули 2019 каде за прв пат од нејзиното формирање едно музичко остварување од Роми се наоѓа на прво место.

Како што пишува порталот World music новиот албум на Бобан Марковиќ и оркестарот „Мрак„ објавен за унгарската издавчка куќа Fonó Budai Zeneház, а новото издание на Бобан и групата го чекаа седум години
До овој успех , надобро позициониран албум од овие простори беа групата Кал со истоимениот албум каде на годишната листа од 2006 година се најде на трето место.

Инаку WMCE е сонована во 1991 година од страна на европските радио-продуценти во име на Европската Унија за радиодифузија (EBU).

Еднаш месечно , радијските world music диџеи од 24 европски земји гласаа за своите фаворити помеѓу актуелните остварувања и ги испраќаат во Берлин , а листата на првите десет албуми се објавуваат на интерент порталот WMCE.

Инаку Бобан Марковиќ е роден во Владички Хан во 1964 година . Тој со својот оркестар освоил многубројни национални и интернационални награди и признанија. Настапуваат под името Balkan Brass.
Досега имаат објавено околу 15 ЦД.

Link: https://www.vranjenews.rs/news/boban-markovi%C4%87-prvi-na-evropskoj-world-music-top-listi

Youtube -

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 402 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот