Ромската пеачка Гликерија Котсула од Грција пееше пред 200.000 луѓе со солзи во очите

Познатата ромска поп пеачка Гликерија (66) својата соло кариера ја започна уште во 1974 година.

Нејзиниот стил на интерпретација е апсолутно посебен , полн со длабочина, мелахонија и бескрајна емоција.

Таа досега во својата над 40 годишна успешна кариера има настапено со многу познати музички имиња.

На еден настап во Израел во летото 1993 година . Тој настап го одбележа со исполнување во своја верзија на израелската народна песна “Shabechi Yerushaly'im” (“Пофалби Господа за Ерусалим!”) на хебрејски .

Нејзината длабока врска со Израел кулминираше во 1998 кога беше повикана да пее на посебен меморијален настан за Јитзак Рабин кој беше убиен во 1995 година.

Таа тој настап беше одбележан со пеење на композиција со солзи во очи пред околу 200.000 публика на плоштадот Рабин во Тел Авив. Тој настап беше заедно со израелската филхармонија.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 174 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот