„Херој“ првото музичко видео на бендот Right Turn од музичкото училиште Roma Rock School

Roma Rock School e непрофитна организација со седиште во Скопје, основана во мај 2017 година од страна на музичкиот ентузијаст Алвин Салимовски. Основна цел на Roma Rock School е да обезбеди бесплатно музичко образование за младите Роми и децата од економско и социјално загрозените средини, со стремеж да ја зголемат мултиетничката толеранција и да ја намалат дискриминацијата преку музиката.

Во духот на овие определби од неодамна во склоп на Roma Rock School  функционира бендот „Right Turn“, кој е составен од: Џули Кадри – вокал, Мурсел Хусеини – гитара, Делон Сејфулов – бас, Ружди Аметовски / Сами Алекс Асан – кларинет, Сефо Мурад – Тапани, Шериф Илјази – виолина.

„Hero“ од „Right Turn“ е првото официјално музичко видео создадено во рамките на проектот „Music Connects“, проект кој е поддржан од Европската комисија, а е во рамките на програмата Креативна Европа.

Youtube:

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 73 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот